Abeceda pro Vojtíška

Vzorek pro křížkovou výšivku

Abeceda, velikost obrázku: 1 křížek jako 1 pixelPro zakreslení tohoto vzoru jsem použila slovenský (freewarový) program Artopik.

Pokud si tento program nainstalujete, můžete si stáhnout předlohu v artopikovém formátu ART a vytisknout v libovolné velikosti a zvolit si tisk barevných nebo černobílých značek.

Bohužel program Artopik neumožňuje kreslit zakreslit úsečky vedoucí mimo křížky (tzv. obšívání). To jsem použila u písmenek D, E, G, I, K, L, M, N, R, W, Y a Ž, tedy více než na třetině výšivky. Proto jsem obšívání ručně dokreslila na screenshoty z Artopiku. U některých písmenek jde vyloženě o drobnosti (nýtek u nůžek u písmenka N apod.)

Zde si můžete stáhnout předlohu:

  1. ve formátu ART (Artopik),
  2. ve formátu PDF (barevné značky) (mřížka 2 x 2 mm),
  3. ve formátu PDF (černobílé značky) (mřížka 2 x 2 mm).

Klíč barev ke křížkové výšivce AbecedaKlíč barev

V předloze je použito 18 barev. Tady vidíte barevnou paletu z programu Artopik (i s počtem křížků pro každou barvu).

Mezery mezi obdélníky jsou široké 9 křížků. Výška písmen je buď 20 nebo 21 křížků (Ď, Ť, Ň a Q 8 křížků). Celkově má výšivka rozměr 186 na 267 křížků.

Fotka hotové výšivky, původní vzorek. Realizace a foto: Helena Tesařová Takhle vypadal vzorek původně, vymyslela a vyšívala jsem ho v roce 2001 (můžete si zobrazit i větší fotku, ale výšivka za moc nestojí, teď teprve později jsem zjistila jaká je to křížkové vyšívání vlastně věda). Vyšívala jsem perlovkou na Panamu, přes dvě nitky, jak mě to naučila babička. Dokonce jsem doma našla i papírek s nalepenými bavlnkami, které jsem použila. 18 barev se mi zdálo tenkrát hrozně moc , chtěla jsem původně použít 12, ale prostě to nešlo.

Můžete si všimnout, že jsem do nové verze (bylo to na podnět vyšívaček z Okouna) přidala obrázky s písmenky W, X a Y (a taky menším písmem Ď, Ň, Q a Ť, abychom prý dětem ta písmenka netajili . Tím se změnila i velikost obrázku. Je širší, ale o jedno písmenko nižší a myslím, že mu to prospělo.

Na zarámování jsem neměla peníze, a ani by to ani nebylo praktické (obrázek byl určený do dětského pokoje). Tak jsem použila plastové rámovací lišty, které se prodávají v papírnictví. To mě vyšlo asi na 30–40 Kč.

ID Puposek z Okouna mi poslala tyhle fotky abecedy, moc děkuju, jsem ráda, že můj vzorek nezůstává jen na papíře. Nápad s vyšívanou knihou je velice hezký.

Realizace a foto: Puposek Realizace a foto: Puposek Realizace a foto: Puposek

Náměty a připomínky mi pište na adresu naramky@centrum.cz.

Vzorek je volně šiřitelný, ale při případném zveřejnění uvádějte prosím odkaz na tuto stránku.

Komerční využití bez souhlasu autorky je zakázáno.

14. dubna 2005 (poslední aktualizace 7. listopadu 2006), Helena Tesařová

Copyright © Helena Tesařová