Berušky/Ladybirds

Náramek Berušky, diagramNáramek Berušky je určený pro pokročilé.

Počet nití: 22.

Barvy: podkladová (např. bílá, zelená) 8 ks, červená 6 ks, černá 8 ks.

Délka jednoho motivu: 12 okrajových uzlíků (= 24 vodorovných řad).

Základní grafické vysvětlivky. (Podrobnější informace najdete na stránce Vysvětlivky.)

Základní grafické vysvětlivky


Intermezzo No. 1, jak se řekne beruška:


Náramky přátelství

Náramek Beruška uvázaný z tenké (přadýnkové) vyšívací příze, realizace a foto: Helena Tesařová

Jak vidíte na fotce, začátky copánků jsem vyřešila trochu netradičně. To proto, aby berušky na náramku lépe vynikly, aby se nerušily s barevnými copánky. Na obou stranách náramku je uvázáno 4 x 8 bílých plochých uzlíků (plochý uzel = ambulanční spojka). Ty se používájí v drhání k vykrytí souvislých ploch. A teprve pak začínají copánky.

Náramek Berušky, realizace a foto: Pája

Náramek Beruška uvázaný z moulinek, realizace a foto: Pája


Step-by-step (číslovaný) návody

K tomuto náramku zde najdete dvě verze číslovaného návodu. Nevím, která je lepší, myslím, že každému bude vyhovovat něco jiného.

Náramek Beruška, step-by-step (číslovaný) návodPrvní návod (se zeleným pozadím) je rozkreslený po šipkách (např. kroky 1 až 4 tvoří celou šipku, 5 až 8 další šipku atd.). Výhodou tohoto postupu je, že jednu z nití, kterou vážete poslední uzlík v každém kroku použijete i při vázání následujícího kroku. Takže jednotlivé kroky na sebe přímo navazují. Postup vázání: 1a až 16a – začátek, 1 až 54 – základní motiv, vážeme stále dokola, u poslední berušky ale jen po krok 31! 1b až 10 b – konec.

Základní grafické vysvětlivky. (Podrobnější informace najdete na stránce Vysvětlivky.)

Základní grafické vysvětlivky


Ilustrace: Jiří Trnka, kniha: Broučci, autor: Jan KarafiátIntermezzo No. 2, Ladybirds in Czech children's books

(usually represents unattainable girl, unhappy love, femme fatale... don't ask my why )

Fireflies (For small and big children) by Jan Karafiat, (the best) illustrations by Jiri Trnka.

Classic Czech children's story which was originally published in 1903. The title, Broucci, translates as The Fireflies (or The Little Beetles), and the story is about their lives.

Ilustrace: Ondřej Sekora, kniha: Knížka Ferdy Mravence

Ferda the Ant, the hero of books by writer and illustrator Ondrej Sekora, is a very important Czech cartoon character. Everyone knows him. He is recognized by the bow-tie that he wears. Ferda's big love is a proud miss Ladybird.


Náramek Beruška, step-by-step (číslovaný) návodDruhá, starší verze návodu (se šedým pozadím) je dělaná podle líce náramku, beruška se při vázání "vylupuje" po souvislých barevných plochách a ne po véčkách („V“). Tenhle návod jsem kreslila, když jsem ještě nebyla zvyklá vázat po véčkách. Je tam mnohem míň překrývacích uzlíků, jednotlivé kroky nejsou tak složité jako u zeleného návodu a tak se dá postup dokonce zapamatovat. Mně se to kdysi podařilo, a díky tomu jsem dosáhla rychlosti vázání jedna beruška za půl hodiny .

Základní grafické vysvětlivky. (Podrobnější informace najdete na stránce Vysvětlivky.)

Základní grafické vysvětlivky

Postup vázání: Na obrázku dole vidíte, jak na sebe jednotlivé motivy navazují. Berušky se vlastně trochu překrývají, protože dva osamělé černé uzlíky v poslední vodorovné řadě (v návodu krok č. 59), patří už k následují berušce. Při vázání poslední berušky se končí krokem 57. Pak následují kroky 58b až 61b.

Copyright © Helena Tesařová