Olympijské kruhy/Olympic rings

Olympijské kruhy, diagramJedná se o vzor pro pokročilé.

„Vzájemně propojené olympijské kruhy jsou nejvyšším olympijským symbolem. Pět kruhů představuje pět kontinentů spojených olympijskou myšlenkou, šest barev (včetně bílého podkladu) barvy všech národů světa. Existuje obecný názor, že kruhy představují jednotlivé kontinenty, ale není tomu tak. Baron de Coubertin vnímal kruhy a barvy jako dva nezávislé symboly a MOV výslovně uvádí, že žádný z kruhů nereprezentuje konkrétní kontinent.“ (Zdroj: Wikipedia.)

Počet nití: 22.

Barvy: Podkladová barva (bílá): 12 nití a 2x5 (tedy 10) nití v barvách pěti olympijských kruhů.

Délka podkladových nití je závislá na tom, jak dlouhý náramek se rozhodnete vázat. Nicméně barevné nitě můžete v každém případě ustřihnout poměrně krátké, každá z nich váže max. 15 uzlíků, proto stačí délka cca 60 cm.

Postup: Bohužel není možné vyřešit vedení nití tak, aby šlo na náramek uvázat více těchto symbolů za sebou. Vzor, jak je rozkreslený, má 55 vodorovných řad. Obvykle se náramek dělá na délku zhruba 120 vodorovných řad. Proto lze použít následující postup: Nitě si seřadit tak jak jsou na začátku návodu (2 x zelená, 2 x žlutá, 2 x černá, 2 x modrá, 2 x červená, proložené nitkami v barvě pozadí) a vázat jen zpětné uzlíky v bílé barvě. Chtělo by to uvázat asi 32–35 vodorovných řad. Pak vázat podle návodu. A na závěr zase 32–35 vodorovných řad v bílé barvě. Tím dostanete délku zhruba těch obvyklých 120 vodorovných řad. Jak by vypadal náramek o délce 119 řad (32+55+32=119) si můžete prohlédnout na obrázku. Ale je možné uvázat bílé pozadí i kratší a udělat u náramku delší copánky.

Olympijské kruhy, délka náramku 119 řad


Olympijské kruhy. Realizace a foto: Míša Hemmerová

Náramek Olympijské kruhy. Realizace a foto: Míša Hemmerová


Zde vidíte další návod s motivem olympijských kruhů. Jde o návod na přívěsek vázaný přes dvě dolní nitě (sami se můžete přesvědčit, že každým uzlíkem procházejí tři nitě). Vzorek vznikl v listopadu 2006 v diskusním klubu Náramky přátelství na Lopuchu, jeho autorkou je kusa. Protože tento kusin obrázek nebylo možné uvázat klasicky, musela jsem ho vyřešit vázáním přes dvě dolní nitě. Postup je úplně stejný jako při vázání ze samých zpětných uzlíků, všechny uzlíky jsou zpětné.

Přívěsek je celkem z 84 nití, 44 podkladových a k tomu 5 barev po 8 ks tedy 40 barevných nití.

Copyright © Helena Tesařová