2. Tkaní ze zpětných uzlíků/1212 Patterns

1. Čtvercová síť (Alphabet Patterns) | 2. Tkaní ze zpětných uzlíků (1212 Patterns) | 3. Náramky s dvoubarevným pruhovaným pozadím (Two Tone Diagonal Stripes) | 4. Zkosená písmena/Oblique Letters (=Italics)

2. 1. Vzory


2. 2. Teorie

Příklady vzorů pro tkaní zpětnými uzlíkyTato metoda vám umožní vetkat do náramku libovolný dvoubarevný motiv.

Můžete použít sudý i lichý počet nití (například na tento nápis AHOJ by bylo potřeba 13 nití z toho 7 modrých a 6 žlutých, na postavičky 14 nití, 7 modrých a 7 žlutých).

První krok je návrh náramku. Do šikmě čtverečkované sítě si rozkreslete motiv, nebo nápis. Šířku náramku si zvolte podle potřeby. Font na písmenka (13 nití), který jsem použila, najdete na webu Moniky (Mzocho).

Rozdíl mezi náramky se sudým a s lichým počtem nití V tomto speciálním případě se náramek váže po vodorovných řadách. Je to hlavní rozdíl oproti klasickému vázání v diagonálách (úhlopříčkách). Když to vyjádřím ještě přesněji, váže se vlastně po jednotlivých uzlících (vodorovné řady, které vidíte na obrázku by rozhodně jednou nití nešlo uvázat). A při zápisu vzorku se uzlíky slučují do vodorovných řad, aby to bylo přehlednější.

Pokud máte hotový nákres náramku, spočítejte si kolik uzlíků měří úhlopříčka náramku (to jsou ta černá čísla na obrázku vpravo). Počet nití je vždycky délka úhlopříčky + 1. Barevně jsem v obrázku vyznačila řady v náramku, aby bylo jasné, že v případě sudého počtu nití se střídá vždycky delší a kratší vodorovná řada. A u lichého počtu nití mají vodorovné řady stejný počet uzlíků. Můžete si to prohlédnout i na prvním obrázku. V nápisu AHOJ mají všechny řady 6 uzlíků, ve vzorku s postavičkami se střídají řady s 7 a 6 uzlíky.

A můžeme se pustit do vázání. Aby se nám to nepletlo, rozdělíme postup na náramky se sudým a s lichým počtem nití:

Sudý počet nití v náramku

Sudý počet nití, obr. 1

Na náramek si připravte stejný počet nití psací i podkladové barvy. Zde je to 7 + 7.

Rozmístěte nitě střídavě (je jedno, kterou barvou začnete).

Lichý počet nití v náramku

Lichý počet nití, obr. 1

Na náramek si připravte 7 nití podkladové barvy a 6 nití psací barvy. Podkladových nití je vždy o jednu víc.

Rozmístěte nitě střídavě.

Sudý počet nití, obr. 2

Začínáme kratší řadou. Je v ní šest modrých uzlíků.

Sudý počet nití, obr. 3

Řada má 6 uzlíků, proto potřebujeme 6 dvojic nití. Při vázání kratší řady nepoužijeme vždy obě krajní nitě, můžeme je odložit stranou.

 

Lichý počet nití, obr. 2

V první řadě je šest modrých uzlíků.

Lichý počet nití, obr. 3

Řada má 6 uzlíků, proto potřebujeme 6 dvojic nití. Pravou krajní nit nepoužijeme, můžeme ji odložit stranou

 

Vysvětlivky

Vidíte, že vážeme jenom zpětné uzlíky. Pro vázání každé řady si nitě rozdělíme do dvojic. V každé dvojici je jedna nit v psací a druhá v podkladové barvě. Takže u každého uzlíku si můžete vybrat, jestli bude modrý nebo žlutý. Uděláte požadovanou barvou zpětný uzlík a nit se vrátí zpět na výchozí pozici. To znamená, že pořadí nití se celou dobu vázání nemění!

V druhé řadě jsou tři modré, jeden žlutý a pak tři modré uzlíky.

Sudý počet nití, obr. 4

Řada má sedm uzlíků, proto potřebujeme 7 dvojic nití. V delších řadách použijeme tedy všechny nitě.

Vidíte, že se střídají kratší řady, ve kterých se krajní nitě odkládají, s delšími řadami, kde použijeme všechny nitě. Takto pokračujeme až do konce náramku.

V druhé řadě jsou čtyři žluté a dva modré uzlíky.

Lichý počet nití, obr. 4

Řada má 6 uzlíků, proto potřebujeme 6 dvojic nití. Levou krajní nit nepoužijeme, můžeme ji odložit stranou.

Vidíte, že se střídají řady, ve kterých se nepoužívá pravá a levá krajní nit. Takto pokračujeme až do konce náramku.

Tady vidíte návod na celou postavičku i písmenko A:

Sudý počet nití, obr. 5 Lichý počet nití, obr. 5

Když pochopíte princip vázání, nepotřebujete takto podrobné návody. Bude vám stačit jen váš rozkreslený obrázek a můžete rovnou vázat. Je nutné se orientovat v tom, která okrajová nit (nebo nitě) se v každé konkrétní řadě nepoužívají. To snadno poznáte z délky řady nebo z toho, jestli je řada "uskočená" doleva nebo doprava. Pak si ostatní bavlnky seřadíte do dvojic. Z obrázku si zjistíte jakou barvu má mít uzlík, který zrovna vážete. A tou barvou uděláte zpětný uzlík. Tento postup se opakuje stále dokola.

Před vázáním podle obrázků se mi zdá praktické rozkreslit si obrázek na čtverečkovaný papír. Na každý řádek na papíře se překreslí jedna vodorovná řada náramku. Kreslí se do každého druhého čtverečku. Vznikne jakési "řídké" schéma náramku. Jakou to má výhodu? Vodorovné řady (které jsou do sebe "zaklesnuté") se takto opticky oddělí, takže se dá v obrázku lépe orientovat.

Vzor Buldoček, prvních 15 řad obrázku

Vzor Buldoček, první verze řešení

Na předchozích dvou obrázcích si můžete udělat představu jak se náramek rozkresluje na čtverečkovaný papír, i o tom jak se řeší nitě u okraje. Postupuje se individuálně, podle konkrétního náramku. Nití stejné barvy může být u okraje i víc než dvě, záleží prostě na tom, jak široký okraj v podkladové barvě obrázek má. Pro opravdové fajnšmekry přidávám ještě další možný začátek návodu na buldočka. Dvě nitě v podkladové barvě v něm najdete pro změnu u pravého okraje. Celý návod potom vypadá trošku jinak...

Vzor Buldoček, druhá verze řešení

Další poměrně důležitá věc: pokud v řadách u okraje nejsou uzlíky v psací barvě, není třeba dávat na okraj bavlnku v této barvě. Právě naopak: je lepší tam místo ní dát bavlnku v podkladové barvě, protože psací barva by nám u na okraji mezi uzlíky zbytečně vykukovala. Platí to například pro náramek s postavičkou, který vidíte (podrobně rozkreslený) uprostřed této stránky. Levá oranžová okrajová bavlnka neváže ani jeden uzlík, proto je lepší místo ní dát modrou. Všechny uzlíky u okraje se potom můžou vázat libovolně (LL, PP, LP nebo PL), protože se v nich potkávají dvě modré, je tedy jedno, jaký uzel se uváže. Další příklad je právě náramek s buldočkem, ať už první nebo druhá verze řešení vedení nití.

Copyright © Helena Tesařová