Pyramidy vázané přes 3 dolní nitě/Pyramids (knotted over 3 threads)

Tento vzor je spíš taková rarita. Vázání doporučuju zejména masochistům . Váže se ze 48 nití a vzor je zvláštní tím, že každým uzlíkem procházejí čtyři nitě, to znamená, že se všechny uzlíky vážou přes tři dolní nitě. Takovýchto vzorků moc na internetu nenajdete. Obecné povídání o tomto druhu náramků a dva konkrétní vzory vázané přes dvě dolní nitě (Motýl, Kytka) uveřejnila na svém webu Monika, stránka: TRICKI/Zaplatanie węzełków na bazie składającej się z wielu nitek.

Zdroj: http://www.goder.com/beads/pat_freeloom.htmJak jste si možná všimli jde o variaci na náramek Pyramidy, který na téhle webu máme od dubna 2006. Ten je inspirovaný vzorkem z jednoho webu s free předlohami pro korálky. Design, který mě tam zaujal (viz obr vlevo), nejde zrealizovat klasickou náramkovou technikou, proto vznikl kompromis, Pyramidy ze šesti barev. Ale pořád jsem toužila uvázat si tento vzor v originálním barevném provedení. Myslela jsem si, že budu vázat přes dvě dolní nitě, ale nakonec se ukázalo, že vzor by šel realizovat bez jediného zpětného uzlíku (!), pokud by se vázalo přes tři dolní nitě.

To mě zaujalo, a po značném úsilí náramek opravdu vznikl (vázala jsem ho s velkými přestávkami od srpna do října 2006). Vázání přes tři dolní nitě vyžaduje poněkud „jiný grif“, než klasické vázání, ale pokud se do toho opravdu pustíte, myslím, že si na to přijdete sami (pozor, rozhodně to není záležitost pro začátečníky). Ve výsledku náramek působí jinak než obvykle, uzlíky mají jiný tvar (míň plastický, což nepůsobí moc hezky) a náramek je jakoby prolamovaný (to je naopak na náramku zajímavé). Vázala jsem z polovičních moulinek (aby hotový náramek nebyl příliš široký), ale to důrazně nedoporučuji, několikrát se mi totiž přetrhla nit. Také se mi bohužel nepodařilo úplně přesně vybrat barvy. Ale získala jsem zajímavou „náramkovou“ zkušenost.


Pyramidy vázané přes 3 dolní nitě, step-by-step (číslovaný) návodPočet nití: 48.

Barvy: čtyři odstupňované barvy, při správném výběru barev vytvoří vzor na náramku 3D efekt.

Postup: nitě si sloučíme do 24 dvojic, jak je naznačeno na začátku návodu. Celou dobu vázání zůstávají dvojice nití stejné.

Základní grafické vysvětlivkyZákladní grafické vysvětlivky. (Podrobnější informace najdete na stránce Vysvětlivky.)


Pyramidy vázané přes 3 dolní nitě, realizace a foto: Helena Tesařová

Pyramidy vázané přes 3 dolní nitě, realizace a foto: Helena Tesařová

Pyramidy vázané přes 3 dolní nitě, realizace a foto: Helena Tesařová

7. 11. 2006 (November 7, 2006)

Související odkazy

Copyright © Helena Tesařová