3. Náramky s dvoubarevným pruhovaným pozadím/Two Tone Diagonal Stripes

1. Čtvercová síť (Alphabet Patterns) | 2. Tkaní ze zpětných uzlíků (1212 Patterns) | 3. Náramky s dvoubarevným pruhovaným pozadím (Two Tone Diagonal Stripes) | 4. Zkosená písmena/Oblique Letters (=Italics)

3. 1. Vzory

3. 2. Teorie

Obrázek č. 1Princip této techniky je jednoduchý. Zvolíte si dvě barvy, z každé ustřihnete stejný počet nití, a vážete klasické proužky. Vzorek na náramku (písmenka, čísla, obrázky) se vytváří překrývacími uzlíky. Je to hodně známá metoda.

V náramku může být i víc barev než jen dvě. Například známý náramek Dvojčata od Sigrid Hennke z knihy „Nové doplňky z provázků“ je z 20 nití (+ dvě okrajové). Jsou tam použity čtyři barvy, z každé po pěti nitích. Ale princip metody pochopíte i na dvou barvách a pak už je to jen na vás, co vymyslíte.

Jako příklad jsem použila dvoubarevný náramek z 10 nití. Na prvním obrázku vidíte jen proužky bez vzorku (vlevo je náramek, vpravo detailní rozkreslení, jako obvykle u step-by-step (číslovaných návodů).

Černě jsou ohraničené plochy, na které si můžete navrhnout svůj vzorek (oranžově na modrou a modře na oranžovou). Když se podíváte na rozkres, tak ohraničené jsou právě ty uzlíky, pod kterými probíhají spodní nitě v druhé barvě. Při vázání necháme vystoupit barvu spodní nitě a tím se vytváří vzorek.

U tohoto náramku z 5 + 5 nití jsou plochy na vzorek čtverce 5 x 5 uzlíků. Podobně například u náramku z 6 + 6 nití můžete kreslit vzorek (nebo písmenka) do čtverců 6 x 6 uzlíků a tak dále.

Obrázek č. 2Na druhém obrázku vidíte návod na jednoduchý náramek s pruhovaným pozadím.

Na rozkresu vpravo vidíte postavení nití před vázáním (pět modrých, pět oranžových. V první řadě uvážete 9 uzlíků vpravo modrou nití. V druhé řadě se vážou čtyři modré uzlíky vpravo, pak tři oranžové překrývací. Každý z nich se váže postupně jinou oranžovou nití. Jsou to základní uzlíky vlevo. Pracovní modrá nit probíhá pod nimi. Pak se vážou ještě dva modré uzlíky...

Vidíte, že všechny uzlíky v podkladové barvě jsou typu PP (základní uzel vpravo) a všechny psací (=překrývací) uzlíky jsou typu LL (základní uzel vlevo). Pokud preferujete při vázání jeden ze směrů (já například raději vážu uzlíky vpravo) navrhněte si náramek tak, aby se podkladové uzlíky vázaly tím směrem, který vám víc vyhovuje.

Uvázaný náramek (délka náramku z moulinek dlouhých 
85 cm je 13 cm)

Pokud chcete tímto způsobem vázat do náramku nějaký nápis, můžete použít například šířku 14 nití. Na jednotlivá písmenka máte tedy 7 x 7 uzlíků. Nebo spíše 5 x 7 uzlíků, protože první a poslední řadu v každém proužku je lepší udělat podkladovou barvou, aby se písmenko opticky nespojilo s předchozím proužkem (i v našem jednoduchém příkladě z 10 nití je vždy první a pátá řada uvázaná celá podkladovou barvou).

Do rastru 5 x 7 navrhla písmenka a čísla na svých stránkách Mzocho. To co vidíte tady jsem v podstatě od ní převzala (s malými úpravami). Pro tuhle metodu je specifické, že všechna písmenka musí mít stejnou šířku. Takže třeba W se vám může zdát moc úzké, nebo L moc široké, ale nic moc s tím nenaděláte.

"Čistý" podklad pro vytvoření vašeho vlastního nápisu Písmena A až D Písmena E až H Písmena I až L Písmena M až P Písmena Q až T Písmena U až X Písmena Y a Z, číslice 0 a 1 Číslice 2 až 5 Číslice 6 až 9

Čísla od Mzocho. Realizace a foto: Helena Tesařová. Klikněte pro návod.

Pokud použijete zde uvedený font od Mzocho (ze 14 nití), tak by délka vašeho nápisu neměla překročit 8 až 9 znaků. Pokud potřebujete nápis delší, zkuste vázat z tenčí příze (například z perlovky). Náramek s číslicemi 0 až 9, který vidíte na fotce jsem vázala z háčkovací příze značky Sněhurka a měří 11,5 cm, z moulinek by měřil asi 15 cm.

I pro tento typ náramků si samozřejmě můžete navrhnout vlastní font.

Copyright © Helena Tesařová