1. Čtvercová síť/Alphabet Patterns
1. Čtvercová síť (Alphabet Patterns) | 2. Tkaní ze zpětných uzlíků (1212 Patterns) | 3. Náramky s dvoubarevným pruhovaným pozadím (Two Tone Diagonal Stripes) | 4. Zkosená písmena/Oblique Letters (=Italics)
1. 1. Vzory
Navrhováním vzorů pro náramky do čtvercové sítě jsem se nikdy nezabývala systematicky. Dělám je většinou na přání, proto je tu tak nesourodý výběr témat. Velmi hezké návody má na webu Lucia. Nepřeberné množství návodů najdete také u Heather na náramkovém fóru.
- Čtyřlístek/Four Leaf Clover (Helena Tesařová 2007)
- Green Day 2x (Helena Tesařová 2007)
- Hollywood (Helena Tesařová 2009)
- Horsefeathers (Helena Tesařová 2008)
- Che Guevara 2x (Helena Tesařová 2009)
- Kanasta/Canasta (Helena Tesařová 2009)
- Kolibřík/Hummingbird (Helena Tesařová 2007)
- Marihuana (movilisto.com.mx)
- Mořský koník/Seahorse (Helena Tesařová 2007)
- My Chemical Romance 2x (Helena Tesařová 2007)
- One Ring to Rule Them All 2x (Helena Tesařová 2008)
- Pirátská vlajka/Jolly Roger (Helena Tesařová 2009)
- Řecká vlna/Greek Wave (Helena Tesařová, 2009)
- Simple Plan (Helena Tesařová 2007)
- Svět/World (Helena Tesařová, 2009)
- Šachovnice/Chessboard (obecně známý vzor/commonly known pattern)
- Tengwar (Helena Tesařová 2008)
- Tyranosaurus/T-rex (Helena Tesařová 2009)
1. 2. Teorie
- Princip čtvercové sítě
- Diakritika v nápisu
- Maximální délka náramku
- Jak se váže?
- Délka nití
- Více barev v náramku
- Multibarevné náramky
- Kde vzít návody?
- Programy pro úpravu obrázků
- Artopik
- Podélné protažení vzoru
a. Princip čtvercové sítě
Princip těchto písmenkových náramků je jednoduchý. Nejdůležitější je, že v tomto speciálním případě si náramek můžete navrhnout do čtvercové sítě (například i na obyčejný čtverečkovaný papír). Pak si ustřihnete jednu nit v podkladové barvě (budete potřebovat hodně dlouhou, obvykle 5–6 m) a ostatní nitě v psací barvě. Ty zase mohou být poměrně krátké cca 50 cm, k délce nití se ještě vrátím později).
Při vázání se používají základní uzlíky známé z náramkové techniky (základní vlevo – LL a vpravo – PP), první řada se dělá úplně stejně jako při vázání šikmých proužků. Ale (!) vázací niť se na konci řady neodloží, pokračuje se s ní zpět zase přes celý náramek. To by byla při obvyklém způsobu vázání závažná chyba! Princip čtvercové sítě nicméně spočívá právě ve využití této "chyby". Po několika dokončených řadách (stále stejnou nití střídavě vlevo a vpravo) se uzlíky přirozeně seřadí do čtvercové mřížky. A právě proto si můžete svoje vzory navrhovat na čtverečkovaný papír, využívat dvoubarevné jednoduché vzory pro křížkovou výšivku, nebo hledat svůj vysněný vzor mezi milióny obrázků na internetu!
Počet psacích nití je stejný jako šířka náramku. Neboli: když si navrhnete nápis nebo obrázek o výšce 9 uzlíků, budete stříhat 9 psacích nití apod. Písmenka se dají navrhnout různě vysoká a různě široká. Nejčastěji se používají fonty o výšce 5–8 uzlíků. Náramek má pak šířku 7–10 uzlíků (2 uzlíky jsou připočítané na okraje náramku).
Tipy – použitelné fonty písma:
- Web s 45 fonty určenými pro křížkovou výšivku (Alphabet Cross Stitch Patterns ) ale vhodnými také pro náramky do čtvercové sítě.
- V ČR je hodně používaný jednoduchý font pocházející z webu billybear4kids.com, zpopularizovala ho Lucia, která ho často používá. Písmenka jsou vysoká 8 uzlíků, náramky se vážou z 10+1 nití.
- Na Luciině webu v sekci Vzory najdete několik fontů navržených přímo pro písmenka do čtvercové sítě.
b. Diakritika v nápisu
Pokud potřebujete v nápisu diakritiku (háčky nebo čárky nad písmeny) je možné zvětšit šířku horního okraje. Nebo můžete snížit výšku písmenek s diakritikou, jak vidíte na Pájině náramku s nápisem MIŠKA (všechna písmena mají výšku 9 uzlíků, jen písmenko Š má výšku 7 uzlíků a háček nad ním 2 uzlíky, dohromady tedy také 9 uzlíků).
c. Maximální délka náramku
Pozor, pokud si navrhujete vlastní design, je velmi důležité je hlídat si celkovou délku náramku. Pokud vážete z moulinek, můžete využít radu od Páji, která váže
- pro ženy (holky) náramky v délce 75–80 uzlíků,
- pro muže (kluky) náramky do čtvercové sítě v délce 90 uzlíků.
Nemusíte se těchto čísel držet úplně přesně, ale pokud chcete svůj budoucí výtvor nosit na ruce neměla by délka příliš přesahovat 100 uzlíků. Záleží také na použitém materiálu, náramek z tenčí příze má menší uzlíky a můžete si tedy dovolit ho navrhnout ve větší délce.
d. Jak se váže?
Používají se pouze základní uzlíky (LL a PP), viz stránka Uzly. Podkladovou nití se vážou řady uzlíků přes celý náramek střídavě doleva a doprava. Vzor (písmenka, obrázky) na náramku se vytvoří tak, že se některé uzlíky neuvážou podkladovou barvou, ale nitěmi v psací barvě. Jestliže řada směřuje doleva (uzlíky LL), vážou se psacími nitěmi uzlíky doprava (PP) a naopak. Vzor se vytváří překrývacími uzlíky.
Vázání si ukážeme na konkrétním příkladu. Na začátku nápisu TEREZKA z fotky nahoře.
1. řada: Nitě si seřaďte tak jako na obrázku. Psací (růžová) nit se dá úplně vlevo. Pak se růžovou uváže 7 základních uzlíků vpravo (PP) postupně přes všechny bílé nitě.
2. řada: Růžovou nití uvážeme 7 základních uzlíků vlevo (LL).
3. řada: Růžovou nití se uváže 5 uzlíků PP. Pak se šestou bílou nití uváže jeden uzlík LL (bílý přes růžovou nit). Řada se dokončí jedním růžovým uzlíkem PP.
4. řada: Růžovou nití se uváže jeden uzlík LL. Druhou bílou nití zprava se uváže jeden uzlík PP přes růžovou nit. Pak se váže pět růžových uzlíků LL.
5. řada: Jeden uzlík PP růžovou. Pak postupně jednotlivými bílými nitěmi 5 uzlíků LL kolem růžové. Pořadí bílých nití se celou dobu vázání nemění. Takže např. pět uzlíků za sebou jako v této řadě se váže postupně pěti sousedícími bílými nitěmi, nikoli jednou bílou nití! Řada se dokončí jedním růžovým uzlíkem PP.
6. řada: Růžovou nití se uváže jeden uzlík LL. Druhou bílou nití zprava se uváže jeden uzlík PP přes růžovou nit. Pak se váže pět růžových uzlíků LL.
7. řada: Růžovou nití se uváže 5 uzlíků PP. Pak se šestou bílou nití uváže jeden uzlík LL (přes růžovou nit). Řada se dokončí jedním růžovým uzlíkem PP. Písmenko T je hotové.
Ještě jednou opakuji: pořadí psacích nití se celou dobu vázání nemění!
e. Délka nití
Pokud vážete z moulinek mám pro vás radu, jak si stanovit délku nití: já to dělám tak, že si spočítám v obrázku celkový počet podkladových (zde např. růžových) uzlíků. Mám vyzkoušené, že na jeden uzlík je spotřeba cca 1 cm moulinky (ale tento údaj berte jako orientační, záleží samozřejmě na tom, jak utahujete uzlíky). Pak připočtu 30 až 40 cm na začátek a konec náramku. U náramku TEREZKA je celkem 183 uzlíků v podkladové barvě. Potřebná nitě je tedy asi 220 cm (183 cm + 37 cm). Tento náramek je ale dost úzký a hlavně velmi krátký (vázala jsem ho pro panenku ). Proto ho neberte jako typický.
Obvykle bývá podkladová bavlnka dlouhá 5 až 6 metrů. Pokud se vám nechce počítat počet uzlíků použijte na vázání raději celou moulinku (přadeno měří 8 m). Je praktické si dlouhou hlavní bavlnku při vázání nějak svinout. Můžete si ji např. zacvaknout do obalu od hračky z Kinder vajíčka, aby se vám nerozmotávala.
Ostatní nitě se stříhají tak cca 50–60 cm dlouhé. Čím víc se s nimi váže uzlíků, tím je samozřejmě větší spotřeba. Například u náramku TEREZKA vážou bílé nitě 0, 17, 10, 17, 10, 22, 0 uzlíků. Takže vidíte, že spotřeba se bude niť od nitě lišit. Záleží na vás, jestli se tím budete řídit při stříhání nití (délka nitě = počet uzlíků plus 30–35 cm, minimální délka nitě 40 cm).
f. Více barev v náramku
Na následujících dvou fotkách od Páji a návodu na nápis Sparta vidíte, že můžete velmi snadno nápis na náramku vystínovat, udělat přechod z jedné barvy do druhé nebo udělat písmenka po výšce vícebarevná. Bavlnky, které vážou nápis, ustřihněte v různých barvách či odstínech a podle citu je seřaďte. Je to velmi hezká a přitom jednoduchá metoda, jak si náramek s nápisem ozvláštnit.
Pokud chcete vytvořit vodorovné pruhy na pozadí a nikoli na písmenech, je to možné. Já tomu říkám inverzní metoda. Není to ale příliš čisté řešení. Jen jakýsi kompromis. Ale jak vidíte na fotce od Jany, zrealizovat to jde.
Když si Jana psala o tento návod, doporučila jsem jí, ať přidá černé okraje (široké minimálně jeden uzlík) a ty váže podkladovou (dlouhou) bavlnkou. Bála jsem se, že jinak to nebude moc držet pohromadě. S inverzním náramkem bez tohoto zpevňujícího okraje nemám žádnou zkušenost.
Hlavní vázací nit v tomto případě vede většinou své délky pod uzlíky. Bude o něco kratší, než obvykle (v nápisu AC SPARTA PRAHA byla spotřeba černé vázací nitě asi 4 m). Pozor, je nutné přidat na délce osnovních nití! Při obvyklé délce náramku kolem 90 uzlíků by se osnovní nitě měly dát asi 100–120 cm dlouhé.
Existuje i jiný způsob, jak na náramku barevné vodorovné pruhy, a sice metodou samých zpětných uzlíků. I touto metodou lze vystínovat buď nápis nebo pozadí. Je to ale náročnější, než vázání do čtvercové sítě, metoda samých zpětných uzlíků je totiž obecně poměrně dost pracná (zde je příklad takového náramku od Páji). Také návrh nápisu do klasické sítě zabere více času, než do čtvercové, s výjimkou fontů od Mzocho pravděpodobně nejsou k dispozici žádné navržené fonty.
g. Multibarevné náramky
Termín multibarevné náramky je otrockým překladem anglického termínu multicolored (alphabet bracelets). Lepší mě zatím nenapadl...
Tyto náramky jsou v módě od podzimu 2006. Vzorem pro ně byla fotka s nápisem Slipknot, kterou sem pro zajímavost vkládám (bohužel nevím, kdo je autor). Nad ní jsme vedli nějakou dobu debatu na Lopuchu, zazněly různé teorie, jak je to asi uvázané, ale nepřišli jsme na to. Nakonec se podařilo kuse najít postup na polském náramkovém fóru (bohužel nyní už zaniklém). Můžete si o tom přečíst na Lopuchu v archivním příspěvku číslo 1541.
Přidání třetí (v tomto případě červené) barvy do vzorku je vlastně svým způsobem podfuk. Začněte obyčejný dvoubarevný náramek. Červenou navážete až v tom místě, kde je poprvé potřeba a v místech, kde ji nepotřebujete ji vedete rubem náramku. Rub proto vypadá jinak než obvykle, je nevzhledný, vedou po něm cik-cak červené a černé nitě. Právě červená a černá se střídají na pozici hlavní vázací nitě, s bílými osnovními se váže jako obvykle.
Multibarevný náramek do čtvercové sítě, mořská víla Ariela, realizace a foto Helena Tesařová, design kiKA
Multibarevný náramek do čtvercové sítě, rubová strana náramku
Další příklady takto uvázaných náramků najdete např. na Luciině webu.
h. Kde vzít návody?
Spoustu námětů na tyto náramky si můžete hledat na internetu. Zajímavým zdrojem jsou například stránky s černobílými logy do mobilů.
Nebo zkuste vyhledávač Google, funkci rozšířené hledání obrázků.
Do prvního řádku tabulky vyplňte co hledáte (příslušný slovo napište pokud možno v angličtině, tím se mnohonásobně zvýší počet vyhledaných obrázků), v řádku Velikost nastavte malé (pracujeme v měřítku 1 pixel = 1 uzlík, proto obrázek musí mít velikost řádově v jednotkách až nižších desítkách pixlů), v řádku Barva nastavte černobílé. Malý příklad, podívejte se, co vám Google najde, chcete-li malý černobílý obrázek čarodějnice (=witch).
Pozor: na rozměry! Opakuji Pájinu zkušenost: pokud chcete budoucí náramek nosit na ruce, neměla by délka obrázku (v pixlech) přesáhnout 90 (pro kluky) nebo 80 (pro holky) pixlů! To platí pro moulinky, pokud vážete z perlovek, pak může být rozměr obrázku o něco větší. Co se týče šířky, je jen na vás, na jak široký náramek si troufnete.
i. Programy pro úpravu obrázků
Obrázek, který se vám líbí si stáhněte do počítače, a otevřete si ho v nějakém programu, ve kterém vidíte pixlovou mřížku (tu si můžete zapnout v nejrůznějších grafických programech, například i v obyčejném MS Malování. Tam jde o příkaz Zobrazit/Lupa/Zobrazit mřížku).
Pro práci s obrázky jsou také jako stvořené programy pro křížkovou výšivku. Známé jsou například Pattern Maker, PC Stitch, v našich krajích i slovenský program Artopik. U prvních dvou uvedených programů si můžete stáhnout z internetu jejich trial verzi, Artopik je kompletně zdarma.
Tip: Neoficiální nápovědu v češtině k programu PC Stitch najdete na webu o křížkové výšivce, který vytváří Mirka G.
j. Artopik
Na stránkách firmy RK Software si můžete stáhnou plnou verzi tohoto programu, je poskytován zdarma. Je velice jednoduchý, proto se ho naučíte snadno a rychle ovládat, stačí si jen projít nápovědu (pro vytvoření předlohy na náramek v naprosté většině případů nebudete potřebovat různé pokročilé funkce, které v Pattern Makeru nebo PC Stitchu využívají tvůrci předloh pro křížkovou výšivku, Artopik je dle mého názoru pro náramky dostačující). Ovšem musím podotknout, že si obrázky před importem do Artopiku upravuji v různých grafických programech.
Asi největším problémem Aropiku je výstup. Na papír vám program vytiskne přehlednou mřížku, jednotlivé uzlíky v ní můžou mít tvar jako kolečko, čtvereček, nebo libovolný symbol, můžete si nastavit velikost čtverečků. Ale z Artopiku bohužel neuděláte žádný použitelný výstup do počítače (mám na mysli grafický soubor v některém ze známých formátů, JPG, BMP... Dá se to obejít tiskem do PDF a screenshoty, pokud se to chcete naučit, čtěte dál.
Jako příklad práce v Artopiku jsem vybrala návod na náramek s motivem konopného listu.
Tohle jsem našla na internetu: (obrázek pochází ze stránky http://www.movilisto.com.mx).
Obrázek se mi líbil, ale zdálo se mi, že by potřeboval trochu upravit. Pokud potřebujete měnit velikost obrázku, je nutné to udělat ještě před importem do Artopiku (!), já jsem velikost měnit nechtěla, jen jsem přikreslila pár dalších uzlíků (to lze udělat v Artopiku nebo v libovolném jiném grafickém programu).
Konečný obrázek vypadal takto:
Nyní jsem ho importovala do Artopiku:
V Artopiku vidíte jednotlivé pixly obrázku = jednotlivé uzlíky budoucího náramku. V dolním řádku vidíte použité barvy a počet uzlíků od každé barvy (1555 černých a 659 zelených, jiná barva v náramku použitá není).
Výstup z Artopiku (pokud nepočítám tisk na papír) je možný dvěma způsoby. Nejjednodušší je udělat screenshot. Na screenshotování existují speciální programy, které se dají stáhnout z internetu, ale většinou stačí stisknout tlačítko PrintScreen na klávesnici vedle tlačítka F12. Tím stisknutím se udělají dvě věci:
- "Vyfotí" se přesně to, co je zrovna na obrazovce
- Tato fotka se uloží do schránky (té co se obsluhuje klávesovými zkratkami Ctrl+C, Ctrl+V, Ctrl+X, pozn.: tohle platí pro Windows, jak je to s jiným operačním systémem, to netuším, ale snad to bude podobné).
Pak si otevřete nějaký grafický program (Malování, Microsoft Photo Editor, Adobe Photoshop...) a do prázdného souboru vložíte obsah schránky příkazem Ctrl+V. Pak si oříznete okraje (lištu Artopiku apod.) a dostanete obrázek.
Ještě existuje další možnost, musíte mít ale nainstalovaný PDF Creator (nebo jiný podobný program) a Acrobat Reader (Acrobat Reader už pravděpodobně v počítači máte, je to velice rozšířený free program).
PDF Creator je program, pomocí kterého tisknete z libovolného programu do souboru a ne na papír. Soubor ve formátu PDF si pak můžete otevřít v programu Acrobat Reader).
Nebojte se tisku do PDF. Je to velice jednoduché. Po nainstalování se totiž PDF Creator tváří jako další tiskárna ve vašem počítači, takže v dialogu Tisk (v Artopiku, ale i libovolném jiném programu) si vyberete jako tiskárnu právě PDF Creator, a požadovaný obrázek se vám vytiskne přímo před očima na obrazovku do souboru PDF.
Se soubory ve formátu PDF se nedá moc pracovat (pokud nemáte plnou verzi Acrobatu), ale dá se zase udělat screenshot! V Acrobat Readeru si můžete vytisknutý obrázek libovolně zmenšovat, zvětšovat a otáčet. Takže si ho můžete co nejlíp připravit pro snímek (screenshot). Ten se vloží do nějakého grafického programu (Malování, Microsoft Photo Editor, Adobe Photoshop...), ořízne se a uloží v nějakém grafickém formátu (nejlepší je GIF, BMP je příliš datově náročný, JPG vám do obrázku přidá spoustu "smetí").
Příklad screenshotu z artopikového návodu vytisknutého do PDF souboru vidíte vpravo (náramek s konopnými listy). Na začátek a konec mřížky jsou pouze ručně dokreslené nitě, jinak celý obrázek "nakreslil" program Artopik.
k. Podélné protažení vzoru
Na závěr chci podotknout, že uzlíky nemají ideální kruhový tvar, ve skutečnosti jsou protáhlé ve směru délky náramku. Nedá se přesně stanovit výsledný poměr šířky a délky uzlíku, protože je to individuální záležitost. Lucia na stránce o šachovnicovém vzoru uvádí poměry 2:3 = 0,667 a 4:5 = 0,800 (náramek od Andreji).
Tyhle zkušenosti se dají využít při vytváření vzoru a dá se pomocí nich eliminovat nežádoucí deformace vzoru. Pokud tvoříte vzor z většího obrázku, zdrojový obrázek napřed v podélném směru zkraťte na 67–80 % původní délky (já zkracuji nejčastěji na 75 %). S tímto zdeformovaným obrázkem dále pracujte (zmenšení do velikosti 1 pixel = 1 uzlík, slučování barev, finální doladění vzhledu obrázku...) Takto vytvořený návod má v sobě zapracovaný nekruhový tvar uzlíků a uvázaný náramek se bude přesněji blížit předloze.
Na následujících obrázcích vidíte příklad práce s fotkou. Deformaci (sražení obrázku na 75 % nebo jinou zvolenou hodnotu) provedeme v tom směru, kde chceme vést osnovní nitě.
Zdrojová fotka, portrét Ernesto Che Guevary od Alberto Kordy |
Zdrojová fotka zmenšená na 75 % ve svislém směru |
Upravený obrázek v měřítku 1 pixel = 1 uzlík, rozměr 45x33 |
Návod s uzlíky oválného (nikoli kruhového) tvaru, měl by co nejvěrněji vystihovat původní obrázek. Počet nití 45+1 |
Zdrojová fotka zmenšená na 75 % v podélném směru |
Upravený obrázek v měřítku 1 pixel = 1 uzlík, rozměr 43x45 |
Návod s uzlíky oválného (nikoli kruhového) tvaru, měl by co nejvěrněji vystihovat původní obrázek. Počet nití 45+1 |
Hotový návod (např. obrázek vytisknutý z Artopiku přes PDF) lze upravit pro získání co nejlepší představy o tom, jak bude vypadat budoucí náramke. Je nutné provést přesně opačnou deformaci než před úpravami obrázku. Jestliže byl např. obrázek zdeformován podélně na 75 %, nyní se protáhne zpět v poměru 1/0,750 = 1,333 tj. na 133 %. Jestliže byl zdeformován na 67 %, tak se nyní protáhne zpět v poměru 1/0,667 = 1,500 tj. 150 % atp. Tuhle úpravu vidíte na konkrétních příkladech, na obou návodech s portrétem Che Guevary.
Tento postup nelze příliš účinně použít při práci s miniaturním zdrojovým obrázkem, tam většinou nezbývá, než eliminovat nežádoucí podélnou deformaci ručně, vypuštěním řad. Pokud vezmeme v úvahu předchozí čísla, tak by se měla vypouštět buď každá 3., 4. nebo 5. řada!
Vypouštění se musí dělat s citem, aby neublížilo výslednému obrázku. Zvážíme co je menší zlo, jestli podélně deformovaný obrázek nebo obrázek poškozený vypouštěním řad.