Jak začít s vázáním?/Tutorial For Beginners

Tip: Návod jak začít s vázáním najdete na většině náramkových webů. Pokud vám cokoli nebude jasné, nebo pokud chcete před startem načerpat co nejvíc informací, mrkněte i jinam. V případě jakýchkoli dotazů neváhejte využít naši Knihu návštěv.

Moulinky značek Balerina a Niťárna Česká Třebová Detail přadýnka moulinky, nit lze snadno rozdělit na šest tenkých vláken 1) Základní pomůcky:

Poznámka: Moulinky (čti: mulinky) všech výrobců mají shodnou tloušťku, proto se dají navzájem kombinovat. Skoro vždy se prodávají v přadýnkách po 8 m. U nás nejoblíbenější jsou moulinky od výrobce Niťárna Česká Třebová. Jsou levné (přadýnko se prodává za ceny od 3,50 Kč) a zároveň velice kvalitní. Další oblíbená a v ČR poměrně dostupná značka je polská Ariadna.
Světově renomované jsou značky DMC a Anchor. Mají velký výběr barev (a např. i takové speciality jako bavlny svítící ve tmě , nebo bavlnky s kovovým vzhledem), ale jsou bohužel dost drahé.
Rozporuplné ohlasy jsou na moulinky Puppets (levnější varianta Anchorek) a Balerina, někdo je používá rád, jiní si stěžují, že se nitě docela často trhají.

Perlovky a Normy

Poznámka: Tyto typy vyšívací příze klubíčková Perlovka (TEX 60 x 2, 10 g, 85 m) a přadýnková Norma (TEX 25 x 4, 15 m) se k vázání náramků příliš nehodí. Pokud po nich přesto sáhnete, rozhodně je navzájem NEKOMBINUJTE! Příze v klubíčkách a v přadýnkách mají různou tloušťku!

2) Postup (Proužky):

Základní uzel vpravoZákladní uzlík vpravo

  1. Modrou pracovní nití uvážeme smyčku doprava kolem oranžové spodní nitě. Smyčku utáhneme. Pracovní nit položíme vlevo.
  2. Pracovní nití uvážeme další smyčku doprava. Nit odložíme vpravo (naznačeno šipkou).
  3. Uzlík utáhneme.

Grafický návod na proužky ze šesti nití


Takto vypadá líc a rub náramku

3) Jaké jsou nejčastější problémy?

Pájin tip: Tvrdý, správně utažený náramek není moc příjemný na nošení. Proto ho namočte do vlažné vody s aviváží a potom nechte vysušit. Touto koupelí se náramek vyrovná a povolí.
Nebuďte smutní z prvního náramku, nemusí se hned na poprvé povést. I naše vypadaly hrozně...

4) Jak dlouhý má být náramek?

Pro dívky většinou cca 12–15 cm a pro chlapce cca 14–20 cm, ale zaleží na každém a na jeho části těla (dělají se náramky na nohy, na krk, ale i jako opasky, či obojek pro vašeho miláčka).

5) Jak ukončit náramek?

Po dokončení práce rozvažte úvodní uzel a na začátku i konci náramku uvažte copánky. (Není to jediná možnost ukončování, ale je nejčastěji používaná.)

6) Co dál? Naučte se také základní uzlík vlevo!

Na tomto webu najdete následující jednoduché vzory, které zvládnete, pokud umíte vázat základní uzlíky vlevo a vpravo (vzory jsou seřazeny zhruba podle obtížnosti):

Nebo můžete zkusit nějaký náramek s pruhovaným pozadím, nebo obrázek nebo nápis do čtvercové sítě, i tam vám stačí umět základní uzlíky.

Nezůstávejte ale jen u toho! Celá technika spočívá v tom, umět kromě základních i zpětné (střídavé) uzlíky. Pak už uvážete libovolný vzor. Zpětné uzlíky NEJSOU obtížnější než ty základní. Vůbec se jich nebojte. Pusťte se do nich, jakmile si budete zcela jistí při vázání základních uzlíků.

Copyright © Helena Tesařová