Jak začít s vázáním?/Tutorial For Beginners
Tip: Návod jak začít s vázáním najdete na většině náramkových webů. Pokud vám cokoli nebude jasné, nebo pokud chcete před startem načerpat co nejvíc informací, mrkněte i jinam. V případě jakýchkoli dotazů neváhejte využít naši Knihu návštěv.
1) Základní pomůcky:
- pár svazků vyšívacích bavlnek, nejlépe typu mouliné. Moulinky poznáte podle toho, že jsou hodně silné a přitom se dají snadno rozdělit na šest tenkých vláken, při vázání náramků se používá celá moulinka, zatímco při vyšívání se příze rozděluje na vlákna.
Poznámka: Moulinky (čti: mulinky) všech výrobců mají shodnou tloušťku, proto se dají navzájem kombinovat. Skoro vždy se prodávají v přadýnkách po 8 m. U nás nejoblíbenější jsou moulinky od výrobce Niťárna Česká Třebová. Jsou levné (přadýnko se prodává za ceny od 3,50 Kč) a zároveň velice kvalitní. Další oblíbená a v ČR poměrně dostupná značka je polská Ariadna.
Světově renomované jsou značky DMC a Anchor. Mají velký výběr barev (a např. i takové speciality jako bavlny svítící ve tmě , nebo bavlnky s kovovým vzhledem), ale jsou bohužel dost drahé.
Rozporuplné ohlasy jsou na moulinky Puppets (levnější varianta Anchorek) a Balerina, někdo je používá rád, jiní si stěžují, že se nitě docela často trhají.
Poznámka: Tyto typy vyšívací příze klubíčková Perlovka (TEX 60 x 2, 10 g, 85 m) a přadýnková Norma (TEX 25 x 4, 15 m) se k vázání náramků příliš nehodí. Pokud po nich přesto sáhnete, rozhodně je navzájem NEKOMBINUJTE! Příze v klubíčkách a v přadýnkách mají různou tloušťku!
- metr, nůžky, spínací špendlík,
- popř. polštář,
- možná, že se vám bude hodit i nějaká mast proti bolestem krční páteře .
2) Postup (Proužky):
- Nejdříve si ustřihneme 6 různobarevných nití (délky asi 80, maximálně 100 cm).Budeme se učit vázat základní vzor Proužky.
- Bavlnky svážeme uzlem k sobě (nad uzlem necháme volnou délku minimálně 7 cm) a připneme spínacím špendlíkem k polštářku, na šátek uvázaný přes koleno, nebo přímo na kalhoty.
- V náramkování se používají celkem čtyři druhy uzlíků (více na stránce
Uzly), zatím bude stačit když se naučíte základní uzlík vpravo.
Postup vázání uzlíku si přečtěte několikrát. Důležité je uvědomit si, že každý uzlík se vlastně skládá ze dvou smyček, ze dvou uzlíků. A oba dva se musí správně utáhnout.
Základní uzlík vpravo
- Modrou pracovní nití uvážeme smyčku doprava kolem oranžové spodní nitě. Smyčku utáhneme. Pracovní nit položíme vlevo.
- Pracovní nití uvážeme další smyčku doprava. Nit odložíme vpravo (naznačeno šipkou).
- Uzlík utáhneme.
- Začínáme vázat: vezmeme nit zcela vlevo (modrou) a uvážeme s ní
základní uzlík vpravo přes druhou nit (fialovou). Máme hotový první uzlík
náramku. Pokračujeme stále modrou nití. Uvážeme uzlík kolem třetí nitě. A potom
kolem čtvrté a páté nitě.
Dokončili jsme první řadu uzlíků, první proužek (na grafickém návodu, je to krok číslo 1). Zatím vám asi nepřipadá, že řada vede šikmo dolů, ale to se po pár řadách srovná. Mezi jednotlivými uzlíky na náramku nesmí být díry, mezery. Uzlíky musí být ležet pěkně jeden vedle druhého. Modrá nit je nyní (po uvázání první řady) zcela vpravo. - Pokračujeme: opět vezmeme nit zcela vlevo, nyní je to fialová. A vážeme s ní postupně uzlíky kolem všech nití. Po uvázání celé řady je fialová nit zcela vpravo. Na fotce vidíte náramek po uvázání první šesti řad (první modrá řada není na fotce moc dobře vidět, "vykoukne" po rozvázání úvodního uzlu).
- Takto se váže celý náramek, až do požadované délky.
3) Jaké jsou nejčastější problémy?
- Začátečníkům se stává, že některé uzlíky mají barvu dolní nitě, místo horní. Tomu zabráníte snadno: spodní nit držte po celou dobu vázání uzlíku napjatou. Chce to jen trochu cviku. Nepovedené uzlíky musíte hned vypárat a zkusit uvázat znovu! Pozdější oprava není možná.
- Nejčastější chyba či problém je správné utahování. "Správně" není ani málo ani hodně utahované, přesněji řečeno: "tak akorát", ale to člověk získá praxí a podle toho jak dlouho a jak často plete (určitě to není po chvíli). Správně upletený náramek poznáte podle toho, že je "tvrdý", když ho uchopíte, stojí kolmo vzhůru. Proč je to tak důležité? Takto utažený náramek totiž déle vydrží a nezačne se při nošení povolovat.
Pájin tip: Tvrdý, správně utažený náramek není moc příjemný na nošení. Proto ho namočte do vlažné vody s aviváží a potom nechte vysušit. Touto koupelí se náramek vyrovná a povolí.
- Dalším častým problémem je přetrhnutí nitě. To je poměrně nepříjemné, ale dá se to vyřešit: Oba konce přetržené nitě buď svážeme uzlíkem a pokračujeme v práci (až se nám uzlík přiblíží k náramku schováme ho dovnitř nejbližšího uzlíku nebo na rub náramku), nebo přetrženou nit vůbec nenavazujeme, jen ji přiložíme na rub (na chvilku ji tam přichytíme např. kolíčkem na prádlo) a pokračujeme ve vázání. Oba vyčnívající konce přetržené nitě potom na rubu odstřihneme.
- Asi se vám ze začátku stane, že se vám náramky budou kroutit. To je opět začátečnický problém. I když je pravda, že některé vzory jsou ke kroucení náchylnější více (např. šikmé proužky), jiné méně. Kroucení zabráníte důkladným a zejména rovnoměrným utahováním. Chce to cvik...
Nebuďte smutní z prvního náramku, nemusí se hned na poprvé povést. I naše vypadaly hrozně...
4) Jak dlouhý má být náramek?
Pro dívky většinou cca 12–15 cm a pro chlapce cca 14–20 cm, ale zaleží na každém a na jeho části těla (dělají se náramky na nohy, na krk, ale i jako opasky, či obojek pro vašeho miláčka).
5) Jak ukončit náramek?
Po dokončení práce rozvažte úvodní uzel a na začátku i konci náramku uvažte copánky. (Není to jediná možnost ukončování, ale je nejčastěji používaná.)
6) Co dál? Naučte se také základní uzlík vlevo!
Na tomto webu najdete následující jednoduché vzory, které zvládnete, pokud umíte vázat základní uzlíky vlevo a vpravo (vzory jsou seřazeny zhruba podle obtížnosti):
- Had/Snake (obecně známý vzor/commonly known pattern)
- Copánek/Braid (obecně známý vzor/commonly known pattern)
- Pepito (obecně známý vzor/commonly known pattern)
- Binární spirála/Binary Spiral (Helena Tesařová 2008)
- Pyramidy 4x3/Pyramids 4x3 (Helena Tesařová 2009)
- Lístky/Leaves (obecně známý vzor/commonly known pattern)
- Světýlka/Little Lights (Sigrid Hennke)
- Klásky/Spikelets (Bernard)
- Rybičky/Little Fishes (Bernard)
- Obdélníky/Rectangles (Bernard)
- Křížky/Crosses (Bernard)
- Čtverce/Squares (Bernard)
- Stars (Bernard)
- Pyramidy 6x4/Pyramids 6x4 (Helena Tesařová 2006)
- Puzzle 4x6 (Helena Tesařová 2007)
- Větrníky/Pinwheels (Helena Tesařová 2006)
- Binární šachovnice/Binary Chessboard (Helena Tesařová 2008)
Nebo můžete zkusit nějaký náramek s pruhovaným pozadím, nebo obrázek nebo nápis do čtvercové sítě, i tam vám stačí umět základní uzlíky.
Nezůstávejte ale jen u toho! Celá technika spočívá v tom, umět kromě základních i zpětné (střídavé) uzlíky. Pak už uvážete libovolný vzor. Zpětné uzlíky NEJSOU obtížnější než ty základní. Vůbec se jich nebojte. Pusťte se do nich, jakmile si budete zcela jistí při vázání základních uzlíků.